Herr Ole

Albumet samler ti låter med utgangspunkt i tradisjonsmusikken fra Nord-Norge og markerer en tilbakevending til bandets utgangspunkt. Hekla Stålstrenga debuterte på plate i 2008 med det selvtitulerte albumet Hekla Stålstrenga. Veien tilbake startet i Vinje: grunnleggerne Ragnhild og Tore dro i 2024 til Rauland – stedet der de studerte folkemusikk for 27 år siden – for å starte arbeidet med ny plate. I ei lita tømmerkoie med utsikt over innsjøen Totak kom mange av skissene til, og Totak fikk til og med sin egen slått. 

– Folkemusikken fra nord var hele idéen med bandet da vi startet i 2005. Vi gikk til gamle kilder, bøker og nedskrifter for å finne repertoaret vårt – og det samme har vi gjort på denne utgivelsen, sier bandet. 

 Innspillingen startet i oktober 2024 med produsent Kristian Svalestad Olstad, som også har mikset albumet. 
– Lyden av Hekla anno 2025 er umiskjennelig oss, samtidig som Kristian har bidratt med sitt særpreg fra produsentstolen – på måter vi aldri ville kommet på selv, sier bandet.

kongens datter

 

Som alltid hos Hekla finner vi også egenkomponert materiale – her med nye komposisjoner av Ragnhild Furebotten og Tore Bruvoll. Tekstene er i hovedsak tradisjonelle, med unntak av en ny versjon av Elias Blix’ «Barndomsminne fra Nordland», som avslutter albumet. 

Hekla Stålstrenga debuterte i 2005 og har siden turnert over hele landet med låter som «Har du fyr», «Folketonen», «Siste sang» og «Vise ved vintersolverv». Juleturneen har blitt en fast tradisjon, og bandet har jevnlig vært å se på TV-skjermen og festivalscener landet rundt. Sommeren 2024 mistet bandet sin nære kollega og venn, lysdesigner Torbjørn Thrane Sandnes, etter over ti år på veien sammen. Heimført er dedikert til hans minne. 

Plata kommer ut digitalt og på vinyl! Sjekk ut platekompaniet, bandcamp, bigdipper etc.

Bandcamp:
https://heklastlstrenga.bandcamp.com/album/heimf-rt

Bandet består av: Anne Nymo Trulsen · Ragnhild Furebotten · Tore Bruvoll · Trond-Viggo Solås · Ole-Jakob Larsen